ارز رمزپایه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ارز رمزپایه (Cryptocurrency) یک ارز دیجیتال یا مجازی است که به عنوان یک واسط مبادله‌ای در معاملات آنلاین طراحی شده است. در حقیقت با استفاده از ارزهای رمزپایه بدون نیاز به بانک‌ها و مؤسسات اقتصادی، امکان نقل و انتقالات مالی و سرمایه گذاری فراهم می‌شود. برای نقل و انتقالات امن و همچنین جلوگیری از ایجاد ارزهای جعلی در محیط اینترنت، این ارزها به شیوه بسیار پیچیده‌ای رمزگذاری می‌شوند و به همین علت با نام ارزهای رمزپایه شناخته می‌شوند.

 

رمزنگاری ارزها پدیده جدیدی نیست و در جنگ جهانی دوم متولد شده است و در عصر دیجیتال با پیشرفت علوم رایانه‌ای و عجین شدن با تئوری ریاضیات گسترش یافت تا راهی برای ایمن سازی ارتباطات، اطلاعات و پول آنلاین باشد. رمزنگاری با پوشش اطلاعات، باعث می‌شود پیام‌ها به صورت ایمن بین فرستنده و دریافت کننده رد و بدل شوند.

 

به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های ارز رمز پایه می‌توان به غیرمتمرکز بودن و منبع باز بودن آنها برای انتقالات همکار به همکار peer-to-peer اشاره کرد. منظور از معامله همکار به همکار این است که هیچ سرور مرکزی برای انتقالات مالی در ارزهای مجازی وجود ندارد و عمل پردازش، شناسایی و تأیید انتقالات مالی در هر سیستم کامپیوتری توسط تمامی کاربران شبکه ارزهای مجازی انجام می‌شود.  مهمترین مؤلفه یک ارز رمزپایه مانند بیت کوین این است که هیچ هزینه مضاعفی و کارمزدی در معاملات وجود ندارد. در یک سیستم مبادلاتی متمرکز، معاملات توسط سرور اصلی بانکی هدایت می شوند، اما در یک شبکه غیر متمرکز مانند بیت کوین هیچ مرکزیتی برای اشتراک گذاری فایل و مبادلات وجود ندارد. چنین ویژگی باعث میشود که انتقال ارزهای رمزپایه یا دیجیتال از امنیت بسیار بالایی برخوردار باشند.

 

مبادلات مالی با ارزهای رمزپایه

 

ارزهای دیجیتال چگونه منتقل میشوند

مبادلات ارزهای رمزپایه مانند پول در یک حساب بانکی سنتی است، با این تفاوت که در مبادلات ارزهای رمزپایه، یک تراکنش می‌تواند تحت شرایط خاصی تغییر کند.

غیر متمرکز بودن ارزهای رمزپایه باعث می‌شود که کنترل معاملات آنها به‌ جای یک نفر یا یک شرکت، توسط شبکه‌ای از کامپیوترها انجام شود. هرکدام از تراکنش‌های مالی در فضایی به نام بلاک چین (blockchain) یا زنجیره بلوک‌ها ذخیره می‌شود که دسترسی به آن برای تمام مالکان بلاک‌چین آزاد است.

 

ارز رمزپایه شامل صدها نوع مختلف از ارزهای دیجیتال است و تمام کریستوگرام‌ها با تکنولوژی بلاک چین اجرا می‌شوند.

هر تراکنش بوسیله کلیدهای اختصاصی انجام می‌شود و وقتی شخصی تراکنشی روی مقدار مشخصی ارز رمزپایه انجام می‌دهد، تمام افراد موجود در شبکه از این نقل و انتقال  آگاه خواهند شد. این موضوع چگونگی کار کردن تکنولوژی همکار به همکار یا peer to peer را نشان می‌دهد. پس از انجام تراکنش، یک معامله تایید شده با قراردادها، داده‌ها و سایر پرونده‌ها به سرانجام می‌رسد و یک بلوک جدید از داده‌ها در دفتر کل به وجود می‌آید و به بلاک چین اضافه می‌گرد. بلاک چین تشکیل شده دائمی است و هیچ عاملی نمی‌تواند آن را تغییر دهد و در پایان معامله روی رایانه، گوشی هوشمند یا تبلت قابل مشاهده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن