تفاوت های اتریوم و بیت کوین در چیست؟

اتریوم و بیت کوین دو غول بزرگ بازار ارزهای دیجیتال هستند که شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند، اما این دو ارز رمزپایه تفاوت‌های چشمگیری نیز در اهداف، زمان تراکنش‌ها و … دارند. بزرگترین تفاوت میان دو ارز بیتکوین و اتریوم مربوط به هدف یا اهداف نهایی این پروژه‌ها می‌شود. در ادامه به مهمترین تفاوت‌های این دو ارز مجازی اشاره می‌شود.

 

بزرگترین تفاوت بیت کوین و اتریوم

 

چشم انداز بیتکوین تبدیل شدن به یک گنجیه ثروت، یک طلای دیجیتال و در نهایت تبدیل  شدن به یک ارز جهانی است که بتواند تا حدودی باعث بهبودی یا جایگزین پول معمولی شود. اما اتریوم فقط یک ارز دیجیتال نیست، بلکه یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن تبدیل شدن به یک پلتفرم است که بر اساس آن قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز می‌توانند اجرا شوند. قراردادهای هوشمند می‌توانند به هوشمند سازی هر چه بیشتر ارتباطات و دستگاه‌ها کمک کنند. با استفاده از قرارداد‌های هوشمند می‌توان با فناوری غیرمتمرکز بلاک چین، فرایند‌های هوشمند را اجرا کرد.

 

به طور کلی بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال نسبتا پایدار پدید آمده است اما اتریوم با هدف هوشمندسازی بیشتر ارتباطات و قرارداد‌ها ساخته شد و ارز مخصوص آن برای فرایند‌های پرداخت این قراردادهای هوشمند کاربرد دارد. هر دو ارز بیت کوین و اتریوم در فرایندی تحت عنوان استخراج و تحت مدل اثبات کار تولید می‌شوند، اما برنامه‌هایی برای تغییر مدل تولید اتریوم از مدل اثبات کار به مدل اثبات سهام وجود دارد که باید نسبت به فرآیند استخراج  سازگاری بیشتری با محیط زیست داشته باشد.

 

تفاوت در مقدار موجودی

 

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم  این دو ارز رمزپایه، مقدار موجودی آنهاست.  برخلاف بیت کوین که فقط امکان استخراج  ۲۱ میلیون واحد از آن وجود دارد و تا کنون حدود ۱۶/۷ میلیون واحد تولید شده است، تولید اتریوم در حال حاضرهیچ محدودیتی ندارد، اما برنامه‌هایی برای توقف یا کاهش تولید آن در یک یا دو سال آینده وجود دارد. تا کنون تقریباً ۹۶/۴ میلیوم واحد اتریوم تولید شده است.

 

تفاوت در محاسبه کارمزد و زمان تراکنش‌ها

در محاسبه کارمزد تراکنش‌های بیت کوین فقط اندازه تراکنش و زمان صرف شده اثر دارند، ولی کارمزد تراکنش‌های اتریوم متفاوت است و نسبت به پیچیدگی محاسباتی، میزان استفاده از پهنای باند و فضای ذخیره سازی تراکنش محاسبه می‌شوند. هر تراکشن بیت کوین تقریبا ۱۰ دقیقه به طول می انجامد، این در حالی‌ است که در اتریوم زمان بلاک بین ۱۴ تا ۱۵ ثانیه است. بنابراین تراکنش‌های اتریوم سریع تر انجام می‌شوند.

هرچند هر دوی این ارزها مبتنی بر بلاک‌چین هستند، اما تفاوت‌های فنی متعددی در تکنولوژی‌هایی که سیستم عامل بیت‌کوین و اتریوم را پشتیبانی می‌کنند، وجود دارد اما در مراحل اولیه این پروژه‌ها، ممکن است به چشم نیایند و هر چه  این پروژه‌ها بیشتر رشد می‌کنند و بالغ می‌شوند، این تفاوت‌ها ممکن است خیلی بیشتر آشکار شوند و می‌توانند باعث تفاوت در مسیر عملکرد آنها شوند.

 

تفاوت های فرعی بیت کوین و اتریوم

۱- در اتریوم زمان بلاک بین ۱۴ تا ۱۵ ثانیه است اما در بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه است. بنابراین تراکنش های اتریوم سریع تر انجام می شوند. اتریوم با استفاده از پروتکل Ghost این کار را انجام داده است.

۲- اتریوم یک مدل اقتصادی متفاوت با بیت کوین دارد – بلاک های پاداش بیت کوین هر چهارسال یکبار تقسیم می شوند اما در اتریوم این کار هر سال اتفاق میافتد.

۳- روش محاسبه کارمزد تراکنش های اتریوم متفاوت است و کارمزدها نسبت به پیچیدگی محاسباتی، میزان استفاده از پهنای باند و فضای ذخیره سازی محاسبه می شوند. اما کارمزد تراکنش های بیت کوین فقط نسبت به اندازه و زمان مورد نظر محاسبه می شوند.

۴- اتریوم دارای تورینگ کامل است و این یعنی نسبت به سخت افزار، هر چیزی را می توان محاسبه کرد. بیت کوین از این قاعده مستثنی است.

۵- اتریوم با جمع سپاری و جذب سرمایه گذار آغاز به کار کرد در حالی که بیت کوین اول معرفی شد و بعد استخراج کنندگان اولیه بیشترین کوین موجود را در اختیار گرفتند. در برنامه اتریوم، در سال پنجم ۵۰ درصد اتریوم ها به استخراج کنندگان تعلق خواهد داشت.

۶- اتریوم مانع از فعالیت استخرهای استخراج متمرکز می شود.

۷- اتریوم با استفاده از الگوریتم هش خود به اسم Ethash اجازه استفاده از کارت های گرافیک (GPU) را به جای دستگاه ها و پردازنده های ASIC فراهم می کند.

 

آیا منابع بیت کوین و اتریوم نامحدود است؟

بیت کوین دارای محدویت منابع قطعی است اما برای اتریوم فعلا محدودیتی وجود ندارد البته اتریوم هم نامحدود عرضه نخواهد شد ولی زمان توقف استخراج آن فعلا مشخص نیست. بیت کوین فقط تا ۲۱ میلیون واحد استخراج خواهد شد.

 

آیا بیت کوین و اتریوم امن هستند؟

بله هر دو از بلاک چین استفاده می کنند. بلاک چین ها کاملا امن و توزیع شده هستند و امکان هک آن ها وجود ندارد. تنها چیزی که باید به آن توجه شود این است که اگر کسی به کیف پول شما دسترسی پیدا کند و ارزهای شما را به سرقت ببرد دیگر قابل ردیابی و بازگشت نخواهد بود.

 

اتریوم و بیت کوین: دوجنبه بسیار متفاوت

افراد زیادی ویژگی های اتریوم و بیت کوین را با هم مقایسه می کنند.واقعیت این است که مقایسه آن ها زیاد درست نیست چون پروژه های متفاوتی هستند و با اهداف متفاوتی ساخته شده اند. بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال نسبتا پایدار پدید آمد اما اتریوم با هدف هوشمند سازی بیشتر ارتباطات و قرارداد ها ساخته شد و ارز مخصوص آن برای فرایند های پرداخت این قراردادهای هوشمند کاربرد دارد.

 

چه عواملی بر قیمت اتریوم اثر می گذارند؟

روند افزایش قیمت اتریوم به مراتب از بیتکوین کندتر بوده است و در ۱۸ ماه نخست آغاز به فعالیتش حتی روی ۱۰ دلار ثابت مانده بود. اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی اما به تدریج ارزش این ارز دیجیتالی بالا رفت و در ماه ژوئن به رقم ۳۹۵ دلار رسید که یک ماه بعد با افت قیمت شدید روبرو شده و به ۱۵۵ دلار تنزل یافت اما در نهایت وارد یک منحنی پایدار صعودی شد.

 

 

روی اتریوم سرمایه گذاری کنیم؟

قیمت اتریوم در ماه های اخیر افزایشی قابل توجه پیدا کرده و احتمال می رود که این روند در ماه های آتی نیز ادامه داشته باشد. پول های رمزپایه اما ماهیتی غیرایستا دارند و آنطور که کارشناسان امر هشدار داده اند این حباب هر لحظه امکان ترکیدن دارد اما باید در نظر داشت که اتریوم و پول های مجازی دیگری از جمله بیت کوین بسیاری را ظرف تنها چند هفته میلیونر کرده اند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن