رمزنگاری (Cryptography) چیست؟

رمزنگاری ، روشی به منظور ارسال يک پيام به صورت کد شده می باشد . پس از ارسال پيام ، صرفا” افرادی که دارای کليد مناسب رمزگشائی می باشند ، قادر به استفاده از پيام می هستند . افرادی که دارای کليد رمزگشائی نمی باشند ، پيام را به صورت مجموعه ای از حروف ، اعداد و کاراکترهای تصادفی مشاهده خواهند کرد .

 

تاریخچه ارزهای رمزنگاری شده

همه چیز از جنبش Cypherpunk در سال ۱۹۸۰ میلادی شروع شد. Cypherpunk فردی است که مدافع گسترش استفاده از کریپتوگرافی (رمزنگاری) و تکنولوژی‌های ارتقای حریم خصوصی است تا به این طریق در جامعه و سیاست تغییر ایجاد کند.

در تعریف فوق، کریپتوگرافی به معنای نوعی رمزگذاری است که مبتنی بر تئوری‌های ریاضی بسیار پیچیده و با استفاده از کامپیوترها انجام می‌شود و رمزگشایی آن تقریبا غیرممکن است.

منشا ارزهای دیجیتال (که اولین آنها بیت‌کوین بود) را می‌توان به همان جنبش Cypherpunk مرتبط دانست و با وجودیکه نظرات بسیاری در خصوص بنیان‌گذار بیت‌کوین (ساتوشی ناکاماتو) وجود دارد، دسته‌ای از افراد معتقدند این فرد جزء جنبش Cypherpunk هاست.

 

تکنیک‌های رمزنگاری (Cryptography)

کریپتوگرافی با کریپتولوژی و کریپت آنالیز مرتبط است.

همچنین شامل تکنیک‌هایی مانند microdots، ادغام کلمات با تصاویر و راه‌های دیگر برای مخفی کردن اطلاعات به منظور ذخیره سازی و عبور است.

با این حال، در دنیای امروزی، کریپتوگرافی اغلب با مفاهیم plaintext (clear text, ordinary text) ، ciphertext (رمزگذاری) و رمزگشایی همراه بوده و به جلو می رود.

افرادی که چنین اقداماتی انجام می دهند به عنوان “کریپتوگرافرز” شناخته می شوند.

کریپتوگرافی‌های جدید چهار معیار را دنبال می کنند:

محرمانه بودن، تمامیت (درستی)، عدم تخلف و احراز هویت.

روش‌ها و پروتکل‌هایی که با تمام یا برخی از معیارهای بالا مرتبط باشند، به عنوان “کریپتوسیستم” شناخته می شوند.

اغلب به نظر می رسد که کریپتوسیستم‌ها تنها به روش‌های ریاضی و برنامه‌های کامپیوتری مرتبط می شوند

اما با این حال آن‌ها شامل تنظیم رفتار انسان مانند انتخاب کلمات سخت عبور، ورود به سیستم‌های استفاده نشده و … نیز می شوند.

 

الگوریتم‌های رمزنگاری (Cryptography)

کریپتوسیستم از مجموعه‌ای از روش‌های شناخته شده‌ای به عنوان الگوریتم‌های کریپتوگرافیک یا رمز استفاده می کند،

تا پیام‌ها را برای ایمن سازی ارتباطات بین سیستم‌های کامپیوتری، دستگاه‌های هوشمند و برنامه‌های کاربردی، رمزگشایی کند.

گروهی از رمزها، از یک الگوریتم خاص برای رمزگذاری، از گروه دیگر برای احراز هویت و از گروهی دیگری هم به عنوان کلید مبادلات، استفاده می کنند.

این فرآیند که در پروتکل‌ها قرارداده می شوند و در نرم افزارها نوشته شده و بر روی سیستم عامل‌ها و سیستم‌های کامپیوتری اجرا می شوند؛

شامل تولید کلیدهای عمومی و خصوصی برای رمزگذاری/رمزگشایی داده‌ها، امضای دیجیتالی و تایید برای احراز هویت پیام‌ها است.

 

انواع رمزنگاری (Cryptography)

الگوریتم‌های رمزگذاری Symmetric-Key یا Single-Key، طول ثابتی از بیت‌ها را به عنوان رمز بلاک با کلید مخفی‌ای ایجاد می کنند که سازنده یا فرستنده برای رمزگذاری اطلاعات و گیرنده برای رمزگشایی اطلاعات، از آن‌ها استفاده می کنند.

Advanced Encryption Standards یا AES یک نوع الگوریتم رمزگذاری Symmetric-Key است.

AES در ماه نوامبر سال ۲۰۰۱ به منظور حفاظت از اطلاعات حساس و مهم، توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری به عنوان استاندارد پردازش اطلاعات فدرال، تاسیس شد.

این استانداردها توسط دولت ایالات متحده آمریکا تعیین شده و به طور گسترده‌ای در بخش خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تفاوت رمزنگاری با امضای ديجيتال

در رمزنگاری کليد عمومی همانند امضای ديجيتال از نرم افزاری نظير PGP به منظور تبديل اطلاعات با استفاده از الگوريتم های رياضی استفاده می گردد . رمزنگاری کليد  عمومی مبتنی بر  کليدهای خصوصی و عمومی است . عليرغم وجود برخی شباهت ها بين فرآيندهای رمزنگاری و امضای ديجيتال ، در اين رابطه تفاوت هائی نيز وجود دارد :

  • هدف رمزنگاری ، محرمانگی است . با ترجمه محتوای پيام به يک کد ، اطلاعات مخفی نگه داشته می شوند. هدف امضای ديجيتال، استحکام و  واقعی بودن يک پيام  است. بدين منظور  بررسی لازم در خصوص فرستنده پيام و عدم تغيير محتوای آن ، انجام می شود . با اين که رمزنگاری و امضای ديجيتال می توانند مستقل از هم استفاده شوند ، امکان امضای يک پيام رمز شده نيز وجود دارد .

  • در زمان امضای يک پيام از کليد خصوصی استفاده می گردد و هر فردی که دارای کليد عمومی ارسال کننده پيام است ، قادر به بررسی صحت و اعتبار امضای ديجيتال است. در زمان رمزنگاری يک پيام از کليد عمومی فردی که اطلاعات برای وی ارسال می گردد ، استفاده شده و وی با استفاده از کليد خصوصی خود قادر به رمزگشائی پيام است . با توجه به اين که افراد کليد خصوصی را نزد خود محرمانه نگه داشته و از آن با استفاده از رمزهای عبور، حفاظت می نمايند ، دريافت کننده  يک پيام رمز شده ، تنها شخصی است که قادر به رمزگشائی و مشاهده پيام خواهد بود .

 

نحوه عملکرد رمزنگاری

  • دريافت کليد عمومی افرادی که قصد ارسال اطلاعات رمز شده برای آنان را داريم . در صورت انتخاب کليد عمومی از يک حلقه کليد عمومی ، می بايست به منظور تائيد اثرانگشت صاحب کليد با وی تماس گرفته شود  .

  • با استفاده از کليدعمومی دريافت کننده پيام ، می بايست اطلاعات را رمز نمود. اکثر برنامه های ارسال email دارای پتانسيل لازم به منظور انجام عمليات فوق می باشند .

  • دريافت کننده يک پيام رمز شده با استفاده از کليد خصوصی خود اقدام به رمزگشائی پيام می نمايد .

 

آینده ارزهای رمزنگاری شده

آینده ارزهای رمزنگاری‌شده از همیشه روشن‌تر به نظر می‌رسد، زیرا افرادی مانند من و شما در حال یادگیری کارکرد این نوع ارزها هستیم. افراد زیادی در سرتاسر دنیا رفته‌رفته به مزیت‌های این ارزها و سیستم‌ها و اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند مبتنی بر این ارزها شکل بگیرند واقف می‌شوند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن