سافت فورک (soft fork) چیست؟

سافت فورک­ ها، فورک ­های سازگار با قبل هستند یعنی گره ­های (nodes) ارتقاء داده شده می­توانند از ویژگی­های جدید استفاده کنند در حالی که گره­ های قدیمی هنوز هم کار می­ کنند اما قابلیت های جدیدی ندارند. ارتقاء اخیر سگویت (SegWit)، یک نمونه­ عالی از سافت فورک می­باشد.

در زمینه تکنولوژی زنجیره بلوکی، یک سافت فورک، تغییری در پروتکل نرم افزار است که تنها بلوک/تراکنش هایی را که قبلا معتبر بودند، نامعتبر میسازد. از آنجا که اعضای قبلی، هنوز بلوک های جدید را معتبر قلمداد میکنند، سافت فورک پس ­سازگاری یا سازگاری عقبرو دارد. برای یک سافت فورک، تنها به رای اکثریت ماینر ها برای اعمال قوانین جدید نیاز دارد؛ برخلاف هارد فورک که همه اعضا باید بر روی آن و نسخه جدید توافق کنند.

یک مثال برای سافت فورک این است که مثلا سایز بلاک‌ها از ۱ مگابایت به ۸۰۰ کیلوبایت تغییر پیدا کرده است. نودهایی از شبکه که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده‌اند در سافت فورک می‌توانند تراکنش‌های جدید را ببینند. مشکل زمانی به وجود می‌آید که ماینری که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده است، بخواهد بلاک جدیدی را ثبت نماید و بلاک او توسط شبکه رد می‌شود. از این رو سافت فورک یک مکانیزم ارتقاء تدریجی را نشان می‌دهد که افرادی که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده‌اند با محدود شدن قابلیت‌هایشان، انگیزه‌ی کافی برای اینکار را پیدا کنند.

 

مثال‌هایی برای سافت فورک:

BIP66: یک سافت فورک برای اعتبارسنجی امضای شبکه‌ی بیت ‌کوین بود.

P2Sh: یک سافت فورک برای اضافه کردن قابلیت آدرس‌های چند امضایی بر روی شبکه‌ی بیت کوین بود.

 

بیشتر بدانید: فورک (fork) چیست ؟

 

سافت فورک را بهتر بشناسیم!

تمام معاملات جدید می توانند به عنوان سافت فورک به سیستم اضافه شوند

فقط به شرطی که شرکت کنندگان ( گیرنده و فرستنده) و ماینرها نوع معامله جدید را درک کنند.

اگر مشتریان قبلی، معامله‌های جدید را به عنوان “پرداخت به شخص”انجام دهند، این کار قابل اجرا می باشد.

علاوه بر این، نیاز است که ماینرها، بلاک‌هایی که شامل این نوع تراکنش هستند را ریجکت کنند مگر این که، این تراکنش‌ها به وسیله‌ی قواعد جدید تایید شده باشند.

 

این تراکنش‌ها به صورت P2SH ( به وسیله‌ی P2SH تراکنش‌ها به جای ارسال به یک هش اسکریپت عمومی به یک هش اسکریپتی که آدرس آن از ۳ شروع می شود، ارسال شود) به بیت کوین اضافه می شوند.

 

اگر ماینرها از نودهایی که به روزرسانی نشده باشند استفاده کنند ممکن است مشکلاتی به طور موقت در سیستم بلاک چین ایجاد شود، درنتیجه در این زمان سافت فورک می تواند ایجاد شود.

برای به روزرسانی سافت فورک به نود نیاز نیست زیرا تمام بلاک‌ها با سافت فورک‌های جدید در این قاعده از تمام قواعد گذشته نیز پیروی می کنند بنابراین مشتریان قدیمی نیز، قواعد جدید را می پذیرند.

سافت فورک برای تغییر به هارد فورک نیاز دارد یعنی Soft fork بدون هارد فورک قابل تغییر نیست

زیرا Soft fork فقط به تعدادی از مجموعه‌ی بلاک‌های معتبر این دسترسی را می دهد که به عنوان زیرمجموعه به فورک‌های معتبر اضافه شوند.

برای اجرای Soft fork، ماینینگ کردن باید به عنوان یک فورک شناسایی شود.

تقریبا تمام ماینرها این قواعد و قوانین را پذیرفته‌اند و برای امنیت بیشتر، شبکه را post-fork کرده‌اند.

از سافت فورک در بلاک چین رمزرزهایی مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می شود

برای این که این سیستم‌ها به روزرسانی شده و دارای ویژگی‌هایی جدید بشوند.

 

بیشتر بدانید: هارد فورک (Hard Fork) چیست؟

 

سافت فورک چه زمانی است؟

سافت فورک (Soft fotk) زمانی است که مجموعه قوانین محکم شده است و قوانین زرد کاملا توسط قوانین قرمز پوشانده می شوند. این مدل برای اجرایی شدن قوانین تنها نیاز به ارتقای اکثریت استخراج کنندگان دارد.

 

انشعاب زمانی می تواند اتفاق بیافتد که استخراج کننده ای یک بلاک قرمز تولید کند. کاربرانی که از مجموعه قوانین قرمز استفاده می کنند آن زنجیره را دنبال خواهند کرد و کاربرانی که از مجموعه قوانین زرد استفاده می کنند، زنجیره نارنجی را دنبال خواهند کرد. در این حالت اگر اکثریت قدرت هش شروع به اجرای قوانین نارنجی کند، زنجیره قرمز یتیم خواهد شد. این مدل از شاخه (فورک) قبلا بارها در تاریخچه بیت کوین با تغییراتی مثل BIP666، CSV، CLTV و همچنین سافت فورک پیشنهادی سگویت اتفاق افتاده است.

سافت‌فورک هم مانند هارد فورک به ۳بخش سازگار، نیمه سازگار و ناسازگار تقسیم میشود.

بسیاری از افراد سوظن هایی نسبت به سافت فورک دارند چرا که به کاربران اجازه انتخاب نمی دهد. ذات بیت کوین و کلیه بلاک چین هایی که بر پایه proof-of-work هستند.

 

مکانیزم سافت‌فورک

با توجه به مجموعه ای از بلوک های معتبر، شما می توانید هر زیر مجموعه ای از این بلوک ها را قبول کنید و همچنین بلوک های زیر مجموعه نیز میتوانند بلوک های معتبر را بپذیرند، که همه معتبر خواهند بود.

 

Softfork قوانین را تغییر می دهد به طوری که فقط یک زیر مجموعه از بلوک هایی که قبلا معتبر بودند باقی می ماند.

اغلب softforks معاملات خاصی را غیرفعال می کنند، مثلا: می تواند هر معامله ای را که بیش از ۱KB نامعتبر است (نه این که لزوما مطلوب باشد) انجام دهد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن