فکتوم (factom ) چیست؟

بررسی پروتکل فکتوم

فکتوم یک پروتکل و پلتفرم متن باز است که تغییر ناپذیری فناوری بلاک چین را از ارزهای رمز پایه ای که با آن مرتبط هستند، جدا می کند. این ویژگی باعث می شود تا ذخیره اطلاعات در بلاک چین توسط کسب و کارهای مختلف راحت تر و ارزان تر باشد. نماد اختصاری این ارز رمزمزپایه FCT بوده و بر اساس حجم اطلاعات با ۲۷۵ میلیون دلار در جایگاه ۶۹ ام در میان ارزهای دیجیتالی قرار دارد.

فکتوم تلاش می کند تا سه مسئله اصلی که در شبکه ی بیت کوین وجود دارد را حل کند:

 • سرعت: تایید هر تراکنش بیت کوین ۱۰ دقیقه طول می کشد. با وجود استانداردهای موجود برای ۶ مرحله تایید در هر تراکنش، هر تراکنش حدود ۱ ساعت طول می کشد.
 • هزینه: کارمزد تراکنش های بیت کوین رو به افزایش است و به نظر می رسد با ورود تراکنش های بیشتر به شبکه به رشد خود ادامه دهد.
 • حباب: شماره تراکنش های ممکن در ثانیه با بلوک های ۱ مگابایتی، محدود می شود. حتی به کارگیری segwit و شبکه یلایتنینگ (lightening network) نیز نمیتواند برای بهبود این امر کمک کنند.

شبکه فکتوم (factom) چگونه کار می کند؟

Factom از الگوریتم رمزنگاری SHA-256 همانند بیت کوین بهره می برد. در اصل، فکتوم این کار را با ارائه سه اثبات انجام می دهد که بررسی می کند سیستم چه کاری انجام خواهد داد :

 • اثبات وجود (Proof of Existence)
 • اثبات فرآیند (Proof of Process)
 • اثبات حسابرسی (Proof of Audit)

هر زمان فرد یا شرکتی با Factom همکاری می کند، به آنها اجازه می دهد تا هش مصنوعات دیجیتالی خود را ایجاد کنند. هش های جمع شده به یک هش واحد تبدیل شده که به بلاک چین Bitcoin با یک ویژگی زمانی متصل می شود. اضافه کردن هش به بلاک چین Bitcoin هر ۱۰ دقیقه تضمین می کند که یک محصول در نقطه ای از زمان وجود داشته است. این الگوریتم «اثبات وجود» است.

فکتوم تمام ورودی ها را در بلاک چین خود تأیید و ذخیره می نماید. شیوه، فرآیند و سفارش موردنظر برای جلوگیری از کارمزد های اضافی جهت ورود های بیش از دو مرتبه ثبت می شود. این الگوریتم «اثبات فرآیند» است. در نهایت همانطور که فکتوم بر پایه پروتکل بیت کوین است، می توان آن را در هر زمان برای حسابرسی تولید کرد؛ مگر اینکه شبکه Bitcoin خاموش شود. این الگوریتم «اثبات حسابرسی» است.

فکتوم از ۲ توکن در شبکه استفاده می کند:

Factoids

فاکتوم ها زنجیره ای خود را  در فکتوم دارند و می توانند به صورت آزادانه مانند بسیاری دیگر از ارزهای رمزنگاری معامله شوند. این سکه ها سیستم را غیر متمرکز کرده و از اسپم کردن  شبکه توسط کاربران جلوگیری می کند.

اعتبار ورود (ECS)

شما می توانید از factoids برای خرید اعتبار ورود از طریق پروتکل استفاده کنید. اعتبار ورود غیر قابل انتقال است و شما فقط  می توانید از آنها را برای ورود و همگام سازی سرورها استفاده کنید. از آنجا که آنها ارزش ذاتی کمی دارند، می توانید اعتبار ورود را در  یک منطقه  کم امنیت با خطر کمتری  که دزدان آنها را سرقت می کنند، ذخیره کنید. کاربران می توانند به سادگی اعتبار ورود را با استفاده از ارز انتخابی خود خریداری کنند.

زنجیره ی فکتوم

هر ورودی دارای یک ID در زنجیره است. و شناسه ی زنجیره مشخص میکند که  ورودی در کدام زیر گروهع قرار میگیرد.حداکثر اندازه ورود ۱۰ کیلو بایت است. یک دنباله از ورودی ها زنجیره را می سازد. زنجیره تمام اطلاعاتی که از حساب رسی اولیه می گذرد را ذخیره می کند. به سادگی، زنجیرها مانند پوشه ها هستند و نوشته ها مانند فایل هایی هستند که شما در پوشه ها قرار می دهید.

سرورهای فدراسیون در هر دقیقه، یک بلوک دایرکتوری توسط گروه بندی هش ها از بلوک های ورودی از ان دوره زمانی ایجاد میکنند. هنگامی که ۱۰ بلوک دایرکتوری شکل می گیرد (هر ۱۰ دقیقه)،هش ها از آن بلوک های دایرکتوری به بلوک چین بیت کوین متصل می شوند. طراحی شبکه باعث می شود سوابق حسابرسی یک فرایند آسان و کم هزینه باشد.

سرور ۳ گانه

Factom از یک الگوریتم توافق عمومی مشابه با الگوریتم Raft استفاده می کند. با استفاده از این الگوریتم، شبکه با تعیین یک رهبر به صورت تصادفی از مجموعه ای از سرورهای فدرال، به توافق می رسد. سرورهای فدرال سرورهای اصلی اجرای شبکه Factom هستند. آنها تنها کسانی هستند که می توانند داده ها را به blockchain ارسال کنند و پاداش FCT دریافت کنند. این سرورها «پیغام ضربان قلب» را برای کاربران شبکه به منظور اثبات وجود خود ارسال می کنند. اگر سرور فدرال یک پیام ضربان قلب تولید نکند، کاربران بلافاصله یک رهبر جدید را از طریق سیستم رأی گیری انتخاب می نمایند.

سرورهای حسابرسی کار انجام شده توسط سرورهای فدرال را دوباره بررسی می کنند. اگر یک سرور فدرال اشتباه کند، تبدیل به یک سرور حسابرسی می شود و یکی از سرورهای حسابرسی به یک سرور فدرال ارتقا می یابد. این نوع سرورها هیچ پاداشی برای خدمات خود دریافت نمی کنند. سرورهای دنبال کننده فقط می توانند درخواست های تراکنش را انجام دهند. هنگامی که آنها درخواستی مبنی بر ورود به شبکه توسط کاربران دریافت می کنند، آن را به یک سرور فدرال انتقال می دهند.

تیم و پیشرفت فکتوم

پروژه‌ی فکتوم در سال ۲۰۱۴ آغاز شد که آن را در قطب قدیمی طیف بلاک‌چین قرار می‌دهد. تیم پروژه از آن زمان پیشرفت چشم‌گیری داشته است. آن‌ها اولین نسخه‌ی فکتوم را در اوایل سال ۲۰۱۵ متشر کردند و در میانه‌ی همان سال توکن‌ها را به فروش گذاشتند.

تیم پروژه در آگوست سال ۲۰۱۵ در سرعت‌بخش Plug and Play FinTech پذیرفته شدند و به عنوان یکی از استارتاپ‌های برتر  Austin در ماه می ۲۰۱۶ انتخاب شدند. TX، تیم مرکزی پروژه، بر اساس Austin اعضای زیادی دارد که در زمینه‌ی بلاک‌چین دارای تجربه‌ی چندین ساله هستند. پیتر کیربی (Peter Kirby)، موسس فکتوم و اَبی دوبهال، معاون مدیریت تولید، پیشتر با هم در شرکت CoinTerra (تولید‌کننده‌ی دستگاه‌های ASIC استخراج بیت‌کوین) کار می‌کردند.

کاربرد های پلتفرم فکتوم (Factom)

با تأمین شفافیت معاملات، فکتوم از حریم خصوصی کاربران در دنیای دیجیتال که روز به روز در حال توسعه است، محفاظت می نماید. تکنولوژی فکتوم یک روش ارزان و مقرون به صرفه برای جدا کردن بلاک چین بیت کوین از ارز رمزنگاری شده آن (BTC) است و از بلاک چین برای کاربرد های دیگر استفاده می کند. به این ترتیب، Factom از بلاک چین بیت کوین برای معاملات غیر Bitcoin استفاده می کند و گستره وسیعی از موارد استفاده را به دنیای واقعی ارائه می دهد.

برخی از کاربردهای فکتوم در زیر آمده است :

 • حسابرسی تغییر ناپذیر
 • مدارک پزشکی
 • سیستم رأی گیری
 • واگذاری املاک و ثبت اسناد
 • برنامه های حقوقی
 • برنامه های کاربردی ژورنالیستی
 • توافق نامه سطح سرویس (SLA)

کجا FCT بخریم؟

می‌توانید از صرافی‌های Bit-Z، Poloniex و Bittrex در قبال بیت‌کوین FCT خریداری کنید. برای خرید فکتوید در این صرافی‌ها باید ابتدا بیت‌کوین داشته باشید و یا مقداری بیت‌کوین در صرافی‌هایی مانند GDAX یا Gemini بخرید. می‌توانید از آنجا بیت‌کوین خود را برای انجام تبادل انتقال دهید. در سایت CoinMarketCap می‌توانید همه‌ی صرافی‌ها و همتاهای معامله‌ای موجود برای فکتوم را مشاهده کنید. مبادله‌ی فکتوید در سایت‌های Shapeshift و Changelly هم امکان‌پذیر است.

کجا FCT ذخیره کنیم؟

دو کیف‌ پول پیشنهادی برای ذخیره کردن فکتوید وجود دارد: کیف پول امن (رمزگذاری‌شده) Enterprise FactoidPapermill کیف پول Enterprise برای سیستم‌ عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس قابل دانلود است. FactoidPapermill هم اپلیکیشنی‌ست که برای سیستم‌ عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس موجود است. شما می‌توانید با این اپلیکیشن یک کلید شخصی و آدرس مربوط فکتوید را ایجاد کنید و به محض ایجاد آن می‌توانید از آن حروف عکس بگیرید و یا آنها را یادداشت کنید.

FactoidPapermill هم‌اکنون در حالت آزمایشی (Beta) قرار دارد، پس در استفاده از آن حتماً جانب احتیاط را رعایت کنید. به نظر می‌رسد که تیم فکتوم تمرکز خاصی بر کیف پول نداشته است. اگر چه فهمیدن آن سخت نیست اما آن‌ها فاقد رابط‌ کاربری بصری با دیگر کیف پول‌های مختص ارز مانند ARK هستند. کیف پول‌های زیادی فکتوید را پشتیبانی نمی‌کنند اما به نظر می‌رسد در حال جذب شدن هستند. کیف پول جدید Exodus، یعنی Eden، از فکتوید پشتیبانی می‌کند اما هنوز در مرحله‌‌ی پیش از انتشار قرار دارد و استفاده از آن خالی از مشکل نخواهد بود.

یک پاسخ به “فکتوم (factom ) چیست؟”

 1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن