نصف شدن پاداش استخراج (Halving) به چه معناست؟

bitcoin halving

bitcoin halving

هاوینگ در رمزارزها

این مکانیزم در بسیاری از کوین‌ها دیده می‌شود.گفتنی است که میزان پاداش‌ها، مدت زمان استخراج بلاک جدید و فرآیند کاهش پاداش استخراج بلاک جدید در آنها متفاوت است. از مهمترین رمزارزهایی که هاوینگ دارند می‌توان موارد زیر را نام برد:

الگوریتم اثبات کار (POW)

رمزارزهایی که  از الگوریتم اثبات کار (POW) و قابل استخراج  mineهستند، به ماینرهادر ازای تایید تراکنش‌ها و تامین امنیت مقدار مشخصی از آن رمزارز را به عنوان پاداش استخراج می‌دهند.

 

هالوینگ بیتکوین

halving bitcoin

نصف شدن پاداش استخراج به چه معنیست؟

 

کاهش پاداش استخراج بیت کوین به نصف (Halving) فرآیندی است برای کاهش میزان تولید واحدهای جدید یک رمزارز. طبق این رویداد که بصورت دوره ای رخ می دهد، پاداش ایجاد بلاک نصف می شود.

اهمیت این موضوع چیست؟

نصف شدن پاداش استخراج در بطن مدل های اقتصادی رمزارزها قرار دارد که از طریق آن می توان از این که سکه ها با سرعت ثابت و نرخ فروپاشی قابل پیش بینی صادر می شوند اطمینان حاصل کرد. چنین نرخ کنترل شده ای از تورم پولی یکی از اصلی ترین تفاوت ها بین رمزارزها و ارزهای سنتی فیات است که اساساً عرضه نامحدودی دارند.

تاکنون چندبار پاداش بیت کوین نصف شده است؟

تا ماه ژوئیه سال ۲۰۱۹ این اتفاق تنها دو بار در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ و ۹ ژوئیه ۲۰۱۶ رخ داده است. اولین بار زمانی رخ داد که قیمت بیت کوین ۱۲ دلار و ۳۱ سنت و بار دوم قیمت بیت کوین  ۶۵۰ دلار و ۶۳ سنت بود.

قرار است تنها ۶۴ مورد نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین وجود داشته باشد که با اتمام این روند و با رسیدن به حداکثر میزان عرضه، دیگر بیت کوین جدیدی ایجاد نخواهد شد.

دوره تاریخ تقریبی ارتفاع بلاک مقدار پاداش (BTC)
۰ N/A ۰ ۵۰
۱ ۱۱/۲۸/۲۰۱۲ ۲۱۰,۰۰۰ ۲۵
۲ ۰۷/۰۹/۲۰۱۶ ۴۲۰,۰۰۰ ۱۲٫۵
۳ ۲۰۲۰ ۶۳۰,۰۰۰ ۶٫۲۵
۴ ۲۰۲۴ ۸۴۰,۰۰۰ ۳٫۱۲۵
۵ ۲۰۲۸ ۱,۰۵۰,۰۰۰ ۱٫۵۶۲۵

 

 

عملکرد این روند به چه شکل است؟

نصف شدن پاداش بیت کوین یک عملکرد مهم و اساسی قانون تشکیل آن است. بر اساس کدی که در گیت هاب بیت کوین کور برای آغن نوشته شده و قابل دسترس است، پاداش استخراج بلوک هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک نصف خواهد شد.

آیا قیمت بیت کوین هم در بالاترین حد دوران پیش از هاوینگ است؟

احتمالات زیادی در خصوص یک بیشینه قیمت جدید، حتی قبل از نصف شدن پاداش در سال ۲۰۲۰، وجود دارد.

Craig Cobb تریدر معروف بازار رمزارزها رکورد جدید قیمتی ۲۷۲۰۰ دلاری را برای بیت کوین پیش بینی می‌کند.

رمزارزهای مهم بازار، کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نسبت به بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۱۹ داشته‌اند.  این تحلیل‌گر معتقد است که پس از هر نزول قیمت، بیت کوین را به محدوده بالاتر باز می‌گردد.

با توجه به حافظه تاریخی اشاره شده در بالا معمولا اتفاقات مشابهی  در دوره پیش از هاوینگ اتفاق می‌افتد.در سال ۲۰۱۶  و پس از هاوینگ  بیت‌کوین قیمت این رمزارز تقریبا ۹۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. این سیر صعودی قیمت تا اواسط دسامبر ۲۰۱۷ ادامه پیدا کرد. در آن  زمان قیمت بیت‌کوین تا نزدیک ۲۰,۰۰۰ دلار رسید . پس از آن قیمت بیت‌کوین سیر نزولی گرفت و این نزول تا نزدیکی ۳,۰۰۰ دلار ادامه داشت.

البته پس از آن بیت‌کوین قیمت خود را تا بالای ۱۳,۰۰۰ دلار اصلاح کرد و دوباره این روند اصلاح شد . هم اکنون قیمت این رمزارزدر محدوده بین ۷,۰۰۰ تا ۹,۰۰۰ دلار در حال نوسان است. این اصلاح قیمتی در حال جمع کردن انرژی برای صعود تا چه قیمتی خواهد بود ؟

بر اساس تحلیل‌های قیمتی و مدل سازی، قیمت بیت کوین را برای هاوینگ ۲۰۲۰ در حدود ۵۵۰۰۰ دلار پیش بینی می‌کنند.  ضریبی ۱۰ برابری و تکرار صعود قیمت سال ۲۰۱۶، می‌تواند قیمت بیت کوین را تا بالای ۵۰۰ هزار دلار تا پایان ۲۰۲۱ برساند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن