اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp چیست ؟ بخش دوم

 اتریوم بستری برای اپلیکیشن غیرمتمرکز

 

اتریوم پروتکلی برای اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp است که امکان ساخت انواع نرم افزار غیرمتمرکز را برای کاربران فراهم می­کند. اتریوم در واقع یک شبکه بلاک چین را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. هر کاربری می‌تواند از طریق این بستر، اپلیکیشن غیرمتمرکز dAppو یا قراردادهای هوشمند خود را بنویسد. تعریف مقررات و شرایط انجام تراکنش و نیز عملیاتی که باید در تراکنش انجام شود نیز در اختیار کاربر قرار دارد. در مجموع، سه نوع اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp در اتریوم وجود دارد.

 

 

اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp

اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp

سه تقسیم بندی اصلی نرم افزارهای غیرمتمرکز

 

شاید بسیاری از طرفداران الگوی غیرمتمرکز برپایه بلاک چین (به ویژه اتریوم) با خود فکر کنند که می‌توان هرچیزی را بر اساس این الگو ایجاد کرد. اما واقعیت این است که چند دسته اصلی از کاربردها را می‌توان برای این فناوری متصور شد. وایت‌ پیپراتریوم، نرم افزارهای غیرمتمرکز را به سه دسته اصلی تقسیم می‌کند. دسته اول برای مدیریت پول، دسته دوم برای مواردی که به نوعی با پول ارتباط دارد (ولی پول تنها مولفه نیست) و دسته سوم نیز سایر انواع نرم افزارهای غیرمتمرکز است. کاربردهایی نظیر انتخابات و یا سامانه‌های مدیریتی در دسته سوم جای دارند.

۱.نرم افزار غیرمتمرکز مالی (financial application)

این دسته از اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp، ابزارهایی قدرتمند برای مدیریت قراردادهای هوشمند و استفاده از ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم می­کنند. کاربر باید مبلغی را در قالب اتر (ارز دیجیتال اتریوم) به کاربری دیگر منتقل کند. این تراکنش در راستای اجرای یک قرارداد با کاربر دیگر صورت می‌گیرد. شبکه‌ای از گره‌های گوناگون در شبکه اتریوم این تبادل اطلاعات را انجام می‌دهند.

۲.نرم افزار غیرمتمرکز نیمه مالی (semi-financial application)

در این اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp، علاوه بر پول به جنبه غیر پولی عملکرد نیز توجه می­شود. در واقع، دومین دسته از اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp، ترکیبی از پول و داده‌های خارج از بلاک چین را در خود دارد.  نرم افزار بیمه محصولات کشاورزی که نیازمند دریافت اطلاعات آب و هواست نمونه­ای از این نرام­افزارهاست. فرض کنید یک کشاورز بیمه‌ نامه‌ای را که یک نرم افزار غیرمتمرکز است خریداری می‌کند. در صورت بروز خشکسالی یا طوفان، بیمه به صورت خودکار خسارت وارده را به حساب کشاورز واریز می‌کند. قراردادهای هوشمند برای اجرایی شدن به فاکتوری نیاز دارند که در اصطلاح «اوراکل» (oracle) نام دارد. اوراکل در واقع اطلاعات به‌روز دنیای واقعی را به قرارداد هوشمند اعلام می‌کند.این در حالی است که برخی توسعه‌دهندگان تردید دارند که بتوان اطلاعات بیرونی را به شکلی غیرمتمرکز به بلاک چین اعلام کرد.

 

 

 

 

۳. نرم افزار غیرمتمرکز مدیریتی (governance application)

نرم افزارهایی نظیر اخذ رای (انتخابات) و نیز سازمان غیرمتمرکز از جمله نمونه ­های این دسته هستند. سازمان‌های غیرمتمرکز مستقل DAO  نیز یک شکل از نرم افزار غیرمتمرکز هستند. یک سازمان غیرمتمرکز مستقل در واقع سازمانی بدون رهبر است که مقررات آن برای اعضا مشخص شده است و اعضا می‌توانند با رأی دادن در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کنند.

 

 

برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم

اتریوم این روزها پرکاربردترین بلاک چین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز است. با ایجاد قرارداد هوشمند می‌توانید برنامه غیرمتمرکز خود را روی این پلتفرم پیاده سازی کنید.

با وجود پلتفرم‌هایی مانند اتریوم، نئو و در آینده ایاس و کاردانو دیگر برای ساخت برنامه غیرمتمرکز به ایجاد یک بلاک چین جداگانه نیازی نداریم. توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از پلتفرم هایی که از قردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند برنامه‌های غیرمتمرکز خود را ایجاد کنند.

اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp

اپلیکیشن غیرمتمرکز dApp

سه نوع برنامه کاربردی

به دلیل هیاهوی فراوان این فناوری، شاید هواداران اتریوم فکر کنند که توان تمرکززدایی همه چیز را خواهند داشت اما در حال حاضر دامنه برنامه‌هایی که می‌توان با این پلتفرم محاسباتی ساخت، محدودتر از چیزیست که بقیه می اندیشند.

وایت پیپر اتریوم برنامه‌های غیرمتمرکز را به سه دسته کلی تقسیم‌بندی می‌کند: برنامه هایی که پول را مدیریت می کنند، برنامه‌هایی که با پول ارتباط دارد (ولی پول تنها معیار نیست) و برنامه هایی که در رده دیگر شامل سیستم های رأی گیری و حاکمیتی می‌شوند.

در نوع اول، کاربر می‌تواند برای حل و فصل یک قرارداد، اتر (ارز دیجیتال اتریوم) دریافت یا ارسال کند، شبکه‌ای توزیع شده از نود (Node)های کامپیوتری در شبکه اتریوم که از طریق آن توزیع اطلاعات در شبکه به سهولت انجام می شود.

برنامه‌های نوع دوم، ترکیبی از پول و اطلاعات خارج از برنامه هستند.

به عنوان مثال، یک برنامه بیمه محصولات کشاورزی را در نظر بگیرید که نیازمند دریافت اطلاعات آب و هواست. دراین فرض، کشاورز بیمه‌ای را خریداری می‌کند که طی آن درصورت بروز خشکسالی، خسارت‌هایش به صورت خودکار پرداخت خواهد شد.

برای اجرای این برنامه، قراردادهای هوشمند باید به چیزی اعتماد کنند که اصطلاحا اوراکل نام دارد. به بیان دیگر اوراکل هر چیزی است که اطلاعات بیرونی و به روز‌رسانی شده را به برنامه می دهد.ذکر این نکته ضروری است که تمرکززدایی اوراکل‌ها یکی از چالش های اصلی برنامه‌های غیرمتمرکز است.

 

کلام آخر

طراحی یک شبکه اجتماعی نظیر توییتر، یکی از کاربردهای نرم افزار غیرمتمرکز است. این شبکه امکان آن را دارد که در برابر سانسور مقاومت کند. به محض اینکه پیامی را بر روی چنین شبکه‌ای که بر بستر بلاک چین قرار دارد منتشر کنیم، دیگر کسی نمی‌تواند آن را پاک کند. حتی شرکت عرضه کننده این سامانه میکروبلاگ نیز نمی‌تواند پیام‌های کاربران را حذف کند.

غیر متمرکز سازی رانت را از بین می­برد و توازن و عدالت را برقرارمی­کند. غیر متمرکز سازی مانع تقلب شده و از ایجاد انحصار قدرت جلوگیری می کند. در انتها امیدواریم از مطالعه این مقاله بهره لازم را برده باشید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن