آیا صرافی رمزارزها بانک‌های دنیای آینده هستند؟

ذخیره سازی بیش از ۹۰۰,۰۰۰ بیت کوین در صرافی رمزارز کوین بیس

صرافی رمزارز کوین بیس با دراختیار داشتن تعداد قابل ملاحظه ۹۶۶،۲۳۰ بیت کوین در کیف پول آفلاین خود درحال تبدیل شدن به بانکی است که قابلیت ذخیره­ سازی تعداد روزافزون رمزارز واریزی را دارد.

صرافی رمزارز

صرافی رمزارز

هر صرافی رمزارز در کیف پول آنلاین خود چه مقدار رمزارز دارد؟

با توجه به این موضوع که صرافی رمزارز کوین بیس، بزرگترین شرکت از لحاظ دارایی ارزهای دیجیتال است، این اعداد شما را شگفت زده خواهد کرد.

کوین بیس براساس آخرین پست بخش بیت کوین سایت بیت یونیورس (BitUniverse)، با دارا بودن رقم بسیار بالایی از رمزارز پیش قراول است.

نگاهی به دارایی­ های صرافی رمزارز کوین بیس، که بزرگترین شرکت به لحاظ رمزارز است، و مقایسه آن با مقدار ارز دیجیتال سایر صرافی­های رمزارز شگفت انگیز است چراکه این صرافی بیش از ۷ میلیارد دلار به صورت بیت کوین در تصدی خود دارد.

نشانه­ ای از تبدیل صرافی­ های رمزارز  به بانک

این صرافیرمزارز با در اختیار داشتن رقم تقریبی ۹۶۶,۲۳۰ بیت کوین که تقریبا معادل با ۷.۱ میلیارد دلار است تصدی کامل این رمزارز را نیز برعهده دارد. البته صرافی رمزارز کوین بیس به دلیل عدم تعلق کامل این دارایی­ها به خود دسترسی مستقیم به آنها ندارد، اما به هر حال کلیدهای خصوصی  در اختیار اوست.

سایر صرافی رمزارزها با وجود آنکه هریک دارای کیف پول آفلاین حجیمی از ناحیه واریزکنندگان و سرمایه خود هستند اما همچنان در رتبه های پس از کوین بیس قرار دارند.

به عنوان مثال بیتمکس با داشتن رتبه دوم، رقمی درحدود ۲۶۵,۱۴۰ بیت کوین به ارزش معادل با ۱.۹۴ میلیارد دلار در اختیار دارد و بیت استمپ نیز با در اختیار داشتن ۲۲۹,۴۹۰ بیت کوین به ارزش معادل با ۱.۶۷ میلیارد دلار رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. در رتبه های پایین­تر، از لحاظ دارایی­های تحت تصدی می توان این صرافی رمزارزها را مشاهده کرد: بیتفینکس (۱۴۶,۱۲۰ بیت کوین)، کراکن (۱۳۶,۷۸۰ بیت کوین)، بیترکس (۱۳۱,۳۴۰ بیت کوین) و کوین چک (۳۵,۰۹۰ بیت کوین).

صرافی رمزارز

صرافی رمزارز

خطرات امنیتی احتمالی

با در نظر گرفتن این نکته که برخی صرافی ­رمزارزها درحال طی کردن مسیر حرکت به سمت غیر متمرکزسازی هستند، این موضوع نمی­تواند در بلند مدت باعث ایجاد نگرانی شود. در سال جاری صرافی رمزارز بایننس صرافی غیرمتمرکز رمزارز خود را رونمایی کرد و در نظر دارد به صورت تدریجی به این عرصه انتقال کامل یابد. این در حالی است که کوین بیس ضمن نپیوستن به رؤیای غیرمتمرکزسازی در برنامه ریزی خود تداوم فعالیتهای  قانونی کنونی را مد نظر قرارداده است. براین اساس، با باقی ماندن متمادی دارایی­ها تحت مدیریت چند نهاد متمرکز، ممکن است نتیجه­ای جز در خطر افتادن بخش بسیار زیادی از رمزارزدر بر نداشته باشد.

توجه به نوع زاویه نگاه به موضوع، احتمال دارد چنین برداشت شود که ذخیره سازی مقدار بسیار زیاد دارایی توسط صرافی رمزارز ها نشان از بروز نوعی شکست در غیر متمرکز سازی باشد. همچنین می­توان گفت با مدیریت مقدار بسیار زیاد دارایی توسط چند صرافی رمزارز و نهاد محدود احتمال نفوذ امنیتی نیز وجود دارد. برخی چنین توسعه­ای را مدرکی دال بر تبدیل صرافی­ها به بانک و مشکلی جدید در صنعت رمزارز  قلمداد می­کنند.

گرچه این موضوع لزوماً نمی­ تواند به معنای نگرانی ما از هک شدن کیف پول­های آفلاین رمزارز باشد چراکه کوین بیس تنها تنها صرافی رمزارز بیمه شده توسط FDIC  است و دارای یکی از بهترین اقدامات امنیتی در کل این صنعت است اما باز هم این اعداد تأمل برانگیز است. با وجود اینکه میدان رمزارز همواره با این شعار که”هرکسی بانک خودش را داشته باشد” به خود افتخار می­کند، اما توجه به این نکته که کاربران در رابطه با ذخیره­ سازی رمزارز خود به صرافی­ رمزارزها وابسته هستند شرایط خاص و متفاوتی را رقم می­زند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن