پیشنهاد تاسیس مرکز طراحی و توسعه فناوری‌ بلاکچین و رمز ارز به دولت

پیشنهاد تاسیس مرکز طراحی و توسعه فناوری‌ بلاکچین و رمز ارز به دولت

با هدف بهره‌برداری از فناوری‌های نوین پرداخت بین‌المللی و نوآوری مالی و با تأکید بر ارائه راهکارهایی مستقل از ارزهای جهانی مانند دلار و یورو، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری پیشنهاد تأسیس مرکزی را برای طراحی و توسعه به دولت ارائه کرده است.

رمز ارز

رمز ارز

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، فناوری بلاکچین و استفاده از رمز ارزها در بستر آن یکی از جدیدترین تکنولوژی­ هایی است که در چندسال اخیر برای تسهیل مبادلات تجاری در دنیا بکارگرفته می­­شود به گونه­ای این فناوری به واسطه مزایایی همچون سرعت و کارایی بالا، هزینه پایین و امنیت قابل توجه مبادلات ارزی به صورت قابل توجهی فراگیر شده­است. به عنوان مثال فناوری زنجیره بلوک، بخشی از فناوری­ های دفاتر کل توزیع شده، است که در آن سوابق تراکنش ­ها در زنجیره­‌های متصل به یکدیگر قابل ذخیره سازی است.

این فناوری، امکان معامله بین دو نفر را در سطح جهانی در کسری از ثانیه با کمترین هزینه­ کارمزد تراکنش، فراهم ساخته و با این وصف دیگر به نقش طرف سوم و هزینه‌­های مترتب بر حضور آن نیازی نخواهد بود. فناوری یاد شده، در حوزه کسب وکار، بیمه، حمل و نقل، مالیات و … کاربردهای فراوانی دارد. رمز ارز از جمله محصولات این فناوری است تاجایی که معاملات بین افراد در فضای فناوری دفاتر توزیع شده، به وسیله ارزهای دیجیتال و از طریق فرآیندی به نام استخراج رمز ارز صورت می‌گیرد.

امروز اقتصاد کشور با شرایط مواجه است که باید کلیه کارها و امور بانکی به صورت نیابتی و از طریق شبکه ­های تراستی‌ اجرا شود. استفاده از ظرفیت تراستی ها مستلزم دارا بودن یک ملاحظه بسیار مهم که از آن با عنوان سازو کار اعتماد یاد می­شود. تأمین این سازوکار در رویکرد سنتی معمولا با تضامین ملکی و بانکی یا اعتماد به اشخاص، مدیریت می‌شود که مخاطرات و مشکلات زیادی را در پی داشته و خواهد داشت.

امروزه در کشور، فرایند اصلی تأمین و انتقال ارز از مسیر نظام بانکی بین‌المللی در شرایطی انجام می‌شود که در این فرایند به دلیل وجود سامانه‌هایی مانند سوئیفت، اطلاع از مبدا و مقصد ارز به سادگی امکان‌پذیر بوده و در نتیجه اعمال تحریم و فشار بر ذخایر بانکی ایران و بانک های طرف تعامل با ایران بسیار ساده است.

رمزارز

رمزارز

با در نظر گرفتن شرایط موجود و با توجه به فرصت‌های ایجاد شده در خصوص فناوری بلاکچین و ابزارهای نوین تسویه در دنیا پیشنهاد می‌شود تا ساختاری ایجاد شود تا از طریق آن امکان پیگیری و استفاده از این فرصت‌ها فراهم شود. براساس این ساختار می­توان با هماهنگی و جهت دادن به تلاش‌ها در کشور، میزان قابل قبولی از اثرگذاری را بر توسعه و تنوع ‌بخشی به ابزارهای تسویه و تضمین در تبادلات بانکی ایجاد نمود.

براین اساس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت به منظور تسهیل و گسترش روابط اقتصادی با سایر کشورها پیشنهاد تأسیس مرکز طراحی و توسعه فناوری های نوین مالی بین‌المللی را با هدف ایجاد بستر قانونی، سازوکار و رویه های اجرایی لازم و کارآمد به هیئت دولت ارائه کرده است.
گفتنی است،‌ این پیشنهاد هم اکنون در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت در حال رسیدگی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن