انسداد دسترسی به تراکنش یاب اتریوم توسط دیوار آتش چین

انسداد دسترسی به تراکنش یاب اتریوم توسط دیوار آتش چین

دولت چین از طریق دیوار بزرگ آتشین که کارکردش تنظیم و کنترل دسترسی به سایت¬های خارجی است یکی از پرطرفدارترین منابع داده¬های بلاک چین اتریوم را مسدود کرد.
به گفته کوین دسک، و بر اساس گزارش‌های محلی، وب‌سایت «etherscan.io» یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین تراکنش‌یاب‌های اتریوم ، از روز سه‌شنبه (۱۲ آذر) از دسترس آی پی‌های چینی خارج شده است.
احتمالاً این سایت به تازگی مسدود شده است. طبق داده‌های «Greatfire.org» که وظیفه‌اش گردآوری اطلاعات مربوط به سایت‌های مسدود شده در چین است، سایت etherscan.io تا تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد ۹۸) در دسترس بود.

اتریوم

اتریوم

اولین سایت جستجوگر بلاک

به نظرمی رسداین اولین سایت جستجوگر بلاک است که توسط یک دیوار آتشین (فایروال) مورد هدف قرار می‌گیرد. بنابراین etherscan.io هم به جمع دیگر سایت‌های مسدود درچین همچون گوگل، فیس‌بوک، توییتر و ردیت می‌پیوندد.
دراین حال سوابق اسکن‌های Greatfire.org نشان می‌دهد که etherscan.io حداقل از تاریخ ۳۰ اکتبر (۸ آبان) به طور کامل مسدود شده است و از داخل چین فقط با VPN امکان دسترسی به آن وجود دارد.

اختلاف بین فناوری غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر بلاک چین

متیو گراهام (Matthew Graham)، مدیر عامل شرکت «Sino Global Capital» که در امر سرمایه‌گذاری در حوزه بلاک چین فعالیت می¬کند، در این خصوص می‌گوید:
این نمونه دیگری است که نشان دهنده اختلاف بین فناوری غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر بلاک چین با دولت متمرکز و کنترل‌شده‌ی چین است. ما باید در آینده انتظار مشکلاتی را داشته باشیم، چراکه تکنولوژی بلاک چین بیش از پیش با اقتصاد چین و زندگی رومزه مردم آمیخته می‌شود.

 

دلیل مسدود شدن سایت

اکنون علت دقیق مسدود شدن این سایت مشخص نیست. اما سال گذشته گزارش‌هایی منتشر شد که از استفاده کاربران حوزه ارز دیجیتال در چین، از رمزگشایی بر مبنای تراکنش‌های اتریوم برای دور زدن سانسور و دسترسی به مقالات سانسور شده در زمان جنبش Me too و رسوایی دارویی در چین، حکایت می¬کرد.
کاربران اینترنت از سایت etherscan.io برای به اشتراک گذاشتنِ هشِ تراکنش‌ها در نرم‌افزار وی‌چت استفاده می‌‎کردند، تا جایی که وی‌چت از نمایش مستقیم صفحات این سایت در داخل پیام‌رسان خودداری کند. البته این اقدام در آن زمان مشکل خاصی برای سایت etherscan.io ایجاد نکرد.

متیو گراهام در این خصوص گفت:

برخی افراد بدون اینکه نگران حذف یا مسدود شدن پیام باشند و یا هویت آن‌ها در معرض افشا باشد از این شاخصه برای ارسال پیام‌های حساس بهره می‌بردند. البته مسدود کردن چنین سایتی با توجه به اینکه هر فرد با یک کاوشگر بلاک مانند Etherscan می‌توانست این پیام‌ها را ببیند تعجب برانگیز نبود.

متیو تان (Matthew Tan)، بنیان‌گذار و مدیر عامل Etherscan در این مورد تصریح کرد:

شرکت ما در ۳ ماه گذشته متوجه مسدود شدن سایت شده است.  ولی مطمئن نیستیم تاریخ دقیق آن چه زمانی بوده است. همچینی نمی‌دانیم چرا این اتفاق افتاده است و نمی‌توانیم در این خصوص گمانه زنی کنیم.

MakerDao که یک پروژه مالی غیرمتمرکز است در تاریخ ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) در یک پست در وی‌چت از عدم استفاده از سرویس etherscan.io خبر داد .

در حالی که چند روز بعد در تاریخ ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) در پست دیگری گفت از سایت cn.etherscan.com استفاده خواهد کرد. این سایت مشابه سایت قبلی است و هم اکنون از داخل چین قابل دسترسی است. براساس این شواهد، سایت در سپتامبر (شهریور) به صورت مقطعی بدون اینکه حتی کسی متوجه آن شده باشد مسدود شده است.

اتریوم

اتریوم

تراکنش‌یاب یا کاوشگر بلاک (Explorer)  چیست ؟

یک تراکنش‌یاب یا کاوشگر بلاک (Explorer) تنها یک پورتال آنلاین است که به سهولت امکان رصد اطلاعات تراکنش‌های یک سیستم غیرمتمرکز را برای کابران نهایی فراهم می‌کند. به دلیل اینکه اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در بلاک چین واقعی، قابل ذخیره‌سازی در یک پایگاه داده متمرکز نیست امکان مسدود شدن آن توسط یک نهاد خاص در هر موقعیت مکانی وجود ندارد. در حال حاضر، امکان دسترسی به سایر تراکنش‌یاب‌های اتریوم از چین وجود دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن