هاردفورک استانبول اتریوم با موفقیت انجام شد

هاردفورک استانبول اتریوم با موفقیت انجام شد

 

با رسیدن به بلاک ۹,۰۶۹,۰۰۰، به روزرسانی شبکه اتریوم یا همان هاردفورک استانبول ، سومین به روزرسانی در سال ۲۰۱۹ روی داد. فرآیند انجام این به روزرسانی شبکه اتریوم  در اوایل صبح روز یکشنبه  ۱۲ آذر به زمان ایران پایان یافت.

هاردفورک استانبول اتریوم

هاردفورک استانبول اتریوم

هاردفورک استانبول اتریوم هشتمین هاردفورک و به روزرسانی شبکه اتریوم  است . تغییرات اولیه کد آن در  اوایل ماه ژوئن ۲۰۱۹ تایید شد.  انتقال شبکه اتریوم از اثبات کار به طور کامل به اثبات سهام  در سال ۲۰۲۱ انجام  خواهد شد. تمام کلاینت های اتریوم در خصوص به روزرسانی بعدی به این نرم افزار جدید توافق کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

هاردفورک استانبول اتریوم شامل ۶ مورد در بهبود شبکه اتریوم (EIP) است.  تغییرات کد ویژه بر روی پروتکل اتریوم می‌باشد. این بهبود شبکه اتریوم (EIP) عبارتند از EIP 152، EIP 1108، EIP 1344، EIP 1844، EIP 2028، EIP 2200. می‌باشد.

مسائل اصلی که  این تغییرات کد ویژه ها به آن می‌پردازند عبارتند از:

  • جلوگیری  از حمله DDoS یا همان محروم سازی از سرویس (EIP 1344)
  • قابلیت همکاری و مشارکت با رمزارزهای مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (equihash) همچون زیکش (EIP 152)
  • هزینه گس بهبود شبکه اتریوم (EIP) 1108, 2028 و ۲۲۰۰

نکته : به هزینه ارسال تراکنش در شبکه اتریوم، گس گفته می‌شود.این هزینه  به صورت کسری از اتر به اسم gwei پرداخت می‌شود. کاهش هزینه گس که توسط بهبود شبکه اتریوم (EIP) های استانبول امکان پذیر می‌شود . این بهبود به معنای افزایش پهنای باند در بلاک چین و شکوفایی فناوری های حریم خصوصی در الگوریتم اثبات دانش صفر نظیر zk-SNARK است.

آشفتگی دقایق آخری

قبل از اجرای هاردفورک استانبول برخی بی‌نظمی‌ها رخ داد. این  بی‌نظمی‌ها  عمدتا مربوط به کلاینت پریتی (Parity) بود .به این صورت که یک پیام اضطراری به کاربران خود ارسال کرد تا قبل از انجام هاردفورک استانبول، بر روی به روزرسانی پریتی که از پیش عرضه شده، اصلاحیه (patch) اعمال کنند. بهبود شبکه اتریوم (EIP)  ۱۳۴۴ که مربوط به کدهای عملیاتی بود از همان ابتدا در این به روزرسانی وجود نداشت.

این اصلاحیه ساده بود، اما بنا به گفته هادسن جیمسون (Hudson Jameson) یکی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم اگر کلاینت های پریتی نتوانند در زمان مقرر به روزرسانی کنند، یک زنجیره جدید ایجاد می‌شودو منجر به دوبار خرج کردن شود.

هادسن جیمسون در این خصوص گفت: کلاینت پریتی تقریبا ۲۳ درصد شبکه را شامل می‌شود و توسط ماینرها و صرافی های مهمی استفاده می‌شود. اگر حتی یک صرافی بزرگ در فورک قدیمی باقی بمانند و یا دو استخر ماینینگ بزرگ بر روی زنجیره قدیمی استخراج کنند منجر به سردرگمی و در شرایط حادتر منجر به دوبار خرج کردن می‌شود.

هاردفورک استانبول اتریوم

هاردفورک استانبول اتریوم

برخی سوال های مطرح شده

طبق گزارش وب‌سایت خبری کوین دسک در ماه سپتامبر، ۶۸۰ قرارداد هوشمند بر بستر پلتفرم نظارتی آراگون (Aragon) توسط این هاردفورک از کار خواهند افتاد.

تغییرات کد تغییر نحوه ارسال سرمایه ها بین سازمان های مستقل غیرمتمرکز DAO هارا در پی  خواهد داشت. کاربران مجبورند تا قراردادهای هوشمند را از یک ساختار به ساختار دیگر انتقال دهند.

اگرچه آراگون از رشد مستمر رمزارز اتریوم پشتیبانی می‌کند، اما یورگه ایزکویردو (Jorge Izquierdo) مدیر ارشد فنی آراگون وان (Aragon One) گفت توسعه دهندگان رمزارز اتریوم باید از توسعه های صورت گرفته بر روی شبکه آگاه باشند.

وی در ادامه بیان کرد:

توسعه دهندگان بر روی یک هدف متحرک برنامه های خود را ایجاد نکنند و پشتیبانی از نسخه های قبلی را بایستی جدی بگیرند. رمزارز اتریوم پلتفرمی با سرمایه گذاری عظیم است و تغییراتی نظیر هاردفورک اخیر باید به صورت حرفه ای بررسی و ارزیابی شود.

فورک های آینده

هاردفورک بعدی و یا همان  به روزرسانی شبکه برای شبکه اتریوم، برلین نام دارد. این هاردفورک برای سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده است. جزییاتی از تغییراتی که در هاردفورک برلین پیاده سازی خواهد شد مشخص نیست.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ آنلاین

پرسش و پاسخ آنلاین

جهت ورود به پنل سایت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال کلیک کنید

پنل سایت
کانال تلگرام

کانال تلگرام

جهت ورود به بخش پرسش و پاسخ تخصصی در حوزه ارزهای پایه کلیک کنید

پرسش و پاسخ
دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن

جهت دانلود اپلیکیشن وب سایت ir-xe کلیک کنید

دانلود اپلیکیشن